Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel davranışçı terapiler, Kişilerin günlük yaşantılarında üstesinden gelmekte zorluk yaşadıkları problemleri öğrenme kuramlarıyla, problem odaklı ‘ şimdi ve burada’ bakış açısıyla problemleri ele alan bir tedavi şeklidir. Kişi terapi seansları içinde belirli sözel ve davranışsal tekniklerle ilerlemektedir.  Bu tedavi yönteminin etkinliği bilimsel olarak sınanmış ve yüzlerce klinik araştırmayla bir çok ruhsal rahatsızlıkta etkili olduğu gösterilmiştir.

Bilişsel davranışçı terapide ,kişinin öncelikli olarak gerçekçi olmayan ya da  sorun olan kişiye özgü düşünceler tanımlanır. Bir sonraki aşamada ise kişiyi rahatsız eden düşüncelerin kişi üzerindeki tanımlanmasına geçilmektedir. Kişinin işlev bozan düşünceleri ve yaşanan durum arasında bağlantı kurulur.  Amaç, kişinin terapiye getirdiği sorunları çözmekle birlikte, yaşamları boyunca sorun çözmekte kullanabilecekleri özel bir takım becerileri de kazanmalarıdır.

” OLAYLARI ALGILAMA BİÇİMİMİZ BİZİM DUYGUSAL TEPKİLERİMİZİ ETKİLER “

Evet ,BDT’nin tam olarak çıkış noktası bizim neyi ,ne şekilde algıladığımızdır. ‘ Bu satırları okuyorsanız Patika Psikolojinin web sitesindesiniz demektir. Bilişsel davranışçı terapinin çıkış noktasını tam olarak şu an ki düşüncelerinizi izleyerek anlatmaya çalışmak isterim. Kimileriniz siteye girip terapi ve hastalıklar bölümünü okurken işinize yarayabileceğini, sorunlarınıza iyi gelebilecek bir terapi yöntemi olduğunu düşündü. Fakat kimileri ise terapi yönteminin iyi olduğunu fakat kendisinde işe yaramayacağını düşündü. Yani sitedeki her bilgiye karşı  kişilerin kendi değerlendirmeleri ve yorumları olacaktır. Bu değerlendirme ve yorumlamanın sonrasında da her bireyin duygu ve davranışları bundan etkilenecektir.

Sitedeki bilgi içeriği aynıyken , herkes aynı satırları okurken nasıl oluyor da hepimizin bu içeriğe karşı tutumumuz farklı oluyor?

Hayatta olan biten her şeyi olduğu gibi değil de olduğumuz gibi görüyor olabilir miyiz?

psikoloji@patikapsikoloji.com
Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cd. No:61 D:Kat:1 Daire:3, 54100
Adapazarı/Sakarya

Sakarya Psikolog | Patika Psikoloji © 2018 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.