Aynadaki yansımama bakışım mı değişen yoksa değiştim mi gerçekten.. Böyle net miydi yüzümdeki çizgiler, buradayım diyorlar mıydı? Gülümsediğimde yanağımda beliren çizgiler sanki hüzünle baktığım gözlerimin kenarlarına taşınmış gibiler. Aynı zamanda hiç iç açıcı olmayan geçmişin karşısında nasıl gelecek güzel olabilir ki , hiç bir şeye acelem yok ki sanki hareketlerim , düşüncelerim hep umutsuz ve uzun süreli. Yaşamak için yemek yiyorum sadece. An geliyor ki yaşamak bile anlamını yitiriyor ve son vermek istiyorum hayatıma.

DEPRESYON nedir?

Kişinin öndeki işlevsellik durumu ele alınarak, iki haftalık dönem boyunca aşağıdaki belirtilerin  eşlik etmesi depresyonu düşündür. Çökkün duygudurum (üzüntülü olma, boşluk hissi, umutsuzluk), bütün ya da belirgin etkinliklere karşı ilgide belirgin azalma, zevk almama durumu, kilo vermeye çalışmıyorken çok kilo verme ya da neredeyse her gün, yeme isteğinde azalma ya da artma, neredeyse her gün uykusuzluk çekme, yavaşlama ve dinginlik sağlayamama, neredeyse her gün, bitkinlik ve içsel gücün kalmaması, değersizlik aşırı ya da uygunsuz suçluluk duyguları, odaklanmada ve düşünmekte güçlük çekme, yineleyici ölüm düşünceleri, intihar düşüncelerinin (DSM-V(Diagnostic and Statiştical Manual of Mental Disorders) tanı ölçütlerine göre) varlığı.

Davranışçı yaklaşım birçok davranışsal eksikliğin ve fazlalığın depresyona yol açabileceğini ve depresyonun özel davranışsal öncülleri olduğunu söyler.  Davranışsal eksiklikler; sosyal beceriler, kendini etkin ortaya koyma/girişkenlik, kendini ödüllendirme, başkalarından ödüller alma, uyku yoksunluğu, sorun çözme becerileri, ödüllendirici ve zevk veren deneyimler, kendini kontrol ve kendini yönlendirme, başkalarını ödüllendirebilmedir. Davranışsal fazlalıklar; şikayet etme, başkalarına karşı olumsuz ve cezalandırıcı davranışlar, kendini eleştirmedir. Depresyona hazırlayan etkenler; evlilik veya ilişki çatışmaları, tartışmalar, bir ilişkinin bitmesi, gündelik yaşam zorlukları, olumsuz yaşam olayları, (iş kaybı, boşanma, yakın akrabanın ölümü), erken ebeveyn kaybı, olumsuz atıf stilleri olan ebeveynler, ebeveynlerden manevi doyum eksikliği, davranış ve ödüllerin süreksizliğidir.

Patika Psikoloji’de Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemiyle depresyon tedavisi yapılmaktadır.

psikoloji@patikapsikoloji.com
Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cd. No:61 D:Kat:1 Daire:3, 54100
Adapazarı/Sakarya

Sakarya Psikolog | Patika Psikoloji © 2018 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.