Çocuğum yemek yemiyor ne yapabilirim?
İlk olarak çocuğunuzun midesinde açlığı hissetmesine izin verin. Açlık hissini duyumsamayan çocuk yemek yemez. Çocuğun yemek yemediğini kabul ederek başlayabilirsiniz mesela. Sonrasında neden yemediğini, nasıl yiyebileceğini düşünebilirsiniz. Çocuk sadece süt, yumurta, peynirle doymaz. Çocukların duygusal besine de ihtiyaçları vardır. O yüzden çocuğunuzu sevin, bireysel vakit geçirin, şefkat verin. Çocuğun sağlıklı gelişmesi için çok yemesi gerekmez, doyduğu kadar yemesi yeterlidir. Bir çocuk ben doydum diyorsa doymuştur. O yüzden inatlaşmayın, ısrarcı, manipülatif olmayın. Çocuğunuzun yediklerini ve kilosunu başka çocuklarla kıyaslamayın. Her çocuğun gelişimi farklı hızda ve ritimdedir. Çocukların okul öncesi çağda harekete ihtiyaçları vardır ve bazı çocuklar sıklıkla acıkabilirler. O yüzden ara öğünler böyle durumlarda işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuğunuzun kilosuyla ilgili kafanızda soru işareti varsa bir çocuk doktoruna gitmenizi öneririm.

Ailecek yemek yediğiniz, konuştuğunuz, vakit geçirdiğiniz  yemek düzeniniz ve saatleriniz olsun. Çocuğunuzun yemek veya başka problemlerini onun yanında konuşmayın. Kendisini kötü hissedecektir. Abur cubur vb. durumlar çocukların açlık hissini geçiştirir ama çocuğun gereksinim duyduğu besini sağlamaz o yüzden hiçbir şey yemiyor, bari bunu yesin diyerek bu gibi yollara başvurmayınız. Çocuğunuzun sevdiği yiyeceklerden bir liste yapın ve bu listeden gün içerisinde kendisinin seçtiği yiyeceklerden yemesini isteyebilirsiniz. Yemekleri ufak parçalar halinde ve eğlenceli bir şekilde sunabilirsiniz. Ödül veya ceza vermek yerine, yediği zamanlarda memnuniyetinizi ifade edebilirsiniz. Yemediği zamanlarda kızmak, bağırmak yerine nötr bir tepkide olabilirsiniz. Çocuk yediği zamanlarda iyi anne, yemediği zamanlarda ise kötü anne olmuyorsunuz o yüzden rahat olun. Çocuğunuzla geçirdiğiniz vaktin tadını çıkarın.

Tekrarda söylemekte fayda var: Beslenme fiziksel olduğu kadar ruhsal ve duygusal bir durumdur. O yüzden çocuğunuzla bireysel vakit geçirmek, oyun oynamak, şefkat vermek çok değerli.

Çocuğum konuşmuyor ne yapabilirim?

Öncelikle çocuğunuzu çocuk psikiyatristi ve nöroloğuna götürün. Çocuğunuzla konuşmalısınız, o sizinle konuşmasa da. Bu konuşmayı günlük hayatın içerisinden yapabilirsiniz. Çocuğunuzla aynanın karşısına geçin ve mimiklerinizle kısa konuşmalar yapın. Ritim duygusu, çocuğun konuşması için önemlidir. Çocuğunuza ritim duygusunu kazandırmak için, müzik aletlerini kullanabilirsiniz. Şarkılar söyleyebilirsiniz. Çocuğunuz herhangi bir şekilde tablet, tv vb. ekran karşısında vakit geçirmemelidir. Bunlar çocuğunuzun konuşmasını engeller ve geciktirir. Çocuğunuza kendinizin kurguladığı hikayeler ve masallar anlatın. Bunlar günlük hayatın içerisinden, çocuğun gördüğü, dokunduğu, tattığı, kokladığı, duyduğu  şeylerden oluşsun.  Çocuk konuşmayı taklit ederek de öğrenir. Evde yaşayanlardan çocuk kelimeler ve cümleler duymalı. Evde kimlerle yaşıyorsanız, onlarla konuşun, şarkılar söyleyebilirsiniz birlikte. Ebeveynin geçmişinde geç konuşmak  gibi bir sorunu olmuşsa, çocuğunda da olabilir. O yüzden kendi geçmişinizde böyle bir durum varsa, bununla nasıl baş ettiğinizi ve bu sorunu nasıl çözdüğünüzü bilmekte fayda var.

Son olarak yine tekrar edeceğim ama çocuğunuzla bireysel vakit geçirin ve oyun oynayın.

Çocuğum uyumuyor ne yapabilirim?

Öncelikle çocuğun uyuması için kendini güvende hissetmesi, o günü doya doya yaşaması, yeni öğrenmeler gerçekleştirmesi ve yeterince hareket etmesi gerekir.  Çocuğun kendini güvende hissetmesi demek, çocuğun yatışması, sakinleşmesi demektir. Yani çocuğunuz kaygılı ise uyumaz. O yüzden çocuğunuzun nasıl yatıştığını gözlemleyin. Oyun oynayarak, kitap okuyarak ya da daha farklı bir biçimde sakinleşiyor olabilir. Çocuğunuzla o günü nasıl geçirdiği ile ilgili konuşabilirsiniz. Bu uyumasını kolaylaştıracaktır. Uyku rutini uygulayabilirsiniz. Uykuya geçiş sürecinde çocuk, neyi ne zaman kiminle hangi sırayla yaptığını bilmesi kendini güvende hissettirecektir. Bu da uyumasını kolaylaştıracaktır. Çocuğunuzun o günlük duygusal besinini aldığından emin olun. Sizinle nasıl vakit geçirdi, ilgi, sevgi , şefkat verdiniz mi, bunlar çocuk için çok değerli. O yüzden duygusal besinini almadığını düşünüyorsanız, uyuması zorlaşacaktır. Çocuğunuzun sizinle birebir vakit geçirdiği tek yer belki de uykuya geçiş süreci. O yüzden uyumuyor  olabilir. Bundan dolayı çocuğunuzla bireysel vakit geçirmelisiniz.  Çocuğunuzun günü doya doya yaşadığından emin olun. Çünkü çocuklar günün bitmesini çoğu zaman istemezler o yüzden uykuya geçişte zorlanabilirler. Şöyle bir soru sorabilirsiniz : Çocuğum günü doya doya nasıl yaşayabilir?

Yeterince hareket etmesi çocuğun bugünlük becerilerini geliştirdiğini ve yorulduğunu bu yüzden de uyuyabileceğini gösterir. Hareketsizlik ise çocuğun bedeninde gerilim yaratır o yüzden çocuk uyumayabilir. Son olarak çocuğunuzun uyku sorunu uzun süredir devam ediyorsa, bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Çocuğum bana vuruyor ne yapabilirim?

Çocuğunuzun size vurmasının birçok sebebi olabilir. Öncelikle çocuğunuzun size ne zaman, hangi koşullarda ve ne olduğunda vurduğunu tespit edin.  Sonrasında şöyle bir soru sorun : çocuğumun bana vurmasının altında yatan ihtiyaç nedir?

Çocuklar engellenmeden hoşlanmazlar bu yüzden de engellendiklerinde kendilerini vurarak, ısırarak, tükürerek ifade edebilirler. Çocuğunuz engellendiğinde öfkeleniyor olabilir ancak bunu bilmez o yüzden ona duygusunu söylemelisiniz. Öfkelendin, kızdın gibi. Çocuğunuzun size vurduğunda şöyle diyebilirsiniz: Ben vurmak için değilim, şu yastığa vb. vurabilirsin.  Çocuğunuz size vursa dahi ona vurmamalısınız. Çocuklar taklit yoluyla öğrenirler o yüzden ona vurursanız vurmayı öğretmiş olursunuz. Çocuğunuza kendisini ifade etmesi için alan açabilirsiniz. Bana vurmak yerine, kızdığında neye kızdığını söyleyebilirsin gibi.

Çocuğuzla ilgili sorunlara yönelik kliniğimizde uzman psikologlarımızla sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Psikologlarımıza Sorun

Sorularınız

patikapsikoloji@gmail.com
Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cd. No:61 D:Kat:1 Daire:3, 54100
Adapazarı/Sakarya

Sakarya Psikolog | Patika Psikoloji © 2018 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.