Ebeveynlik Mesleği

Bu hafta hayat boyu süren, 7/24 çalışılan, hiç para kazandırmayan ancak yaşamımıza anlam ve değer katan, insanı iyileştiren bir meslekten bahsedeceğiz.

Ebeveynlik mesleği!

Dedem şu anda 83 yaşında ve yıllardır bana hikaye anlatıyor. Anlattığı hikayelere eklemeler ve çıkarmalar yapar, bazen hüzünlenerek bazen gülerek göç ettiği memleketinde yaşadığı hikayeleri anlatır. Ben size bunları yeri geldiğinde anlatmak istiyorum lakin bu yazıda başka bir konudan bahsedeceğim.

Dedemle ilişkim kendimi bildiğimden beri var aslında. Çünkü geçen gün ,bir buçuk yaşlarında olmalıyım, evimizin arka bahçesinde dedemin kucağında toprak yerken çekilmiş bir fotoğrafa rastladım. İnsan çocukluğunu, çocukluk anılarını fotoğraflardan hatırlıyor yaşı ilerledikçe. Hatırlamak isteyip de hatırlayamadığımız anılarımız, yıllar önce çekilmiş bir fotoğrafta, yıllardır evin bir köşesinde hiçbir işe yaramadığı halde bir sehpanın üzerinde duran hediyede, yıllar sonra fark etmeden girilen ve geçerken bir sokağın sonunda aaa burada şu olmuştu şunu yaşamıştım dediğimiz bir sokakta, en çok da yaşadığımız anılar ve yaşarken hissettiğimiz  duygular bedenimizin bir yerlerinde hatırlatıyor kendini. Hikaye, bedende iz bırakıyor duygularla. Bazen de hayatta zorlandığımız bir zamanda, ansızın akla düşen bir anı kurtarıcımız oluyor. Hissedilen bir duygu, duyduğum bir hikaye beni dönüştürüyor.

Dedemi çocukluğumdan beri bahçede domates, biber ,patlıcan gibi sebzeleri  ve bazı meyveleri yetiştirirken izliyordum. Bitkiler nasıl büyüyordu merak ediyordum, içimde heyecan,korku,mutluluk,kaygı karışımı duygular vardı. Bir gün annem bunu fark etti ve bana bahçıvan pantolonu aldı, ( en çok sevdiğim pantolondu çocukluğumda )  sonrasında dedeme bunu söylemiş olmalı ki -çünkü ben isteklerimi bazen söyleyemiyordum, dedem beni ertesi gün bahçeye davet etti. Dedem yıllarca bir şeyler yetiştirmiş olduğu için işe acayip hakim. Ben bahçeyi geziyorum karmaşık duygularla ama acayip heyecanlıyım. Ve hayranlıkla dedemi izliyorum, dedem beni bir şeyler öğrenmem için hiç zorlamıyor, şunu öğren bunu yap gibi şeyler söylemiyor,  ilk defa böyle bir şey yaşıyorum, o böyle yaptıkça benim heyecanım azalıyor, kendimi kabullenilmiş hissediyorum ve dedemi izledikçe nasıl olduğunu öğreniyorum işin tabi.

Bir gün ansızın dedem bitkilerin büyürken nelere ihtiyacı olduğunu anlatmaya başlıyor. Pür dikkat dedemi dinliyorum. Su,gübre, zaman diyor ilk başta, sonra en önemlisi  onlara dikkatini vermek, onlarla ilgilenmeyi bilmek ve  güzel şeyler söylemek..

Ben de şöyle sorular sormaya başlıyorum dedeme:

-Dede bunun ismi ne, bu nasıl büyür, buna günde kaç defa su vereceğiz, neden şu gübreden değil de şundan koydun bu bitkiye, bu bitkiden şimdi niye ekmiyorsun ?

Dedem sakin ol diyor ve bitkilerin büyürken nelere ihtiyacı olduğunu anlatmaya devam ediyor.

Cengiz diyor :

Her bitki farklıdır, önce bunu bilmen gerekiyor,  bunu da ancak bitkiyi tanıyarak, onunla zaman geçirerek ve ona dikkatini vererek yapabilirsin.

Ve ekliyor :

‘’Bir bitki güneşi severken diğeri serin gölgeyi sever.

Biri akarsu kıyısını diğeri çorak dağ tepesini sever.

Biri kumlu toprakta gelişirken diğeri bereketli topraklarda gelişir.

Ve en önemlisi de hepsinin kendine en uygun bakıma ihtiyacı vardır. ‘’

Çocuklar bitkilerden daha karmaşık canlılardır, bunda hemfikiriz. Bazen bir çocuğun neye ihtiyacı olduğunu anlamak için bitkilerden başlayabiliriz ama.

Ne ile nasıl ilişki kurduğumuzu fark etmek, çocuğumuzla kurduğumuz ilişkide bize yol haritası çıkarabilir.

Bundan birkaç ay önce Deneyimsel Oyun Terapisini öğrenmek, uygulamak ve oyun terapisti olmak için gittiğim eğitimde, Deneyimsel oyun terapisinin yaratıcısı Byron Norton, birlikte yoğun bir oyun terapisi seansı vidyosu izledikten sonra hepimize şöyle bir cümle söylemişti : ‘’İlişki, ilişki ,ilişki.. Çocukta değişimi sağlayacak olan sizinle kurduğu ilişkidir. Bunu her zaman hatırlayın.’’

Sevgiyle kalın.

Psikolojik Danışman
Cengiz Avcı

Sorularınız

psikoloji@patikapsikoloji.com
Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cd. No:61 D:Kat:1 Daire:3, 54100
Adapazarı/Sakarya

Sakarya Psikolog | Patika Psikoloji © 2018 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.