Panik Bozukluğu

…Bu da neyin nesi yine aynı şeyler oluyor. Off! Kalbim sıkışmaya başladı, ne zaman metroya binmem gerekse aynı şeyi yaşıyorum. Kovmaya çalıştıkça daha çok geliyor sanki. Off! Neyse bindim ama bu sefer terlemeye başladım al işte midemde bulanıyor, bayılacağım galiba ..

…Ders çalışmanın hiç bu kadar zor olduğunu hatırlamıyorum. Sınavlardan mı sıkıldım acaba neyse biraz ara verirsem iyi gelir belki, Bir kaç komik video izlesem içimdeki sıkıntıda azalır mı ya of ne yapacağımı bilmiyorum, 10 dk geçmesine rağmen neden hala kalbim ağzımdan çıkacak gibi, nerden geldi şimdi bu titreme, sanırım sınavı çok büyüttüm gözümde. Evin duvarları üzerime gelmeye başladı, arkadaşlarımla dışarı çıksam iyi gelir belki. Sersem gibiyim ve arkadaşlarımın ‘ iyi olacaksın, geçecek’ diye telkin etmelerine tahammül edemiyorum. Onlar sustuklarında da düşüncelerimde boğuluyorum sanki aklımı mı yitireceğim yoksa?

…Stresin etkisiyle yaşadığım şeylerin hepsini, durup dururken yaşamaya başlamak fazlasıyla korkutuyor artık beni. Yönetemiyorum artık bedenimi, ayaklarım karıncalanmaya başladı, kalbim neden sebepsizce ağzımdan çıkacak gibi atmaya başladı, başım dönüyor ayağa bile kalkacak gücüm kalmadı. Artık hiç beklemediğim yerde yine bunları yaşamaya başlayacağım diye korkudan yaptığım hiç bir şeyden zevk alamıyorum. Aklımı kaçırmaya başladım galiba zaten kalbim bu hızla atmaya devam ederse ölürüm.

…Hayır, mümkün değil! Yalnız kalmamam  dışarı yalnız çıkamam, kalabalık yerlerde dolaşmamı kimse beklemesin ben bunları yapamam.Asansöre binemem ben kalırım kimsede yardımıma koşamaz, vapura binemem bayılır kalırım ve bayılırsam eğer rezil olurum. Paniklersem sakinleşemem tıkanır kalırım ve herkes üstüme üşüşür . Hayır! Rezil olmak istemiyorum bu yüzden evden çıkmamalıyım.

 

Panik Bozukluğu ve Agorafobi

Yineleyen beklenmedik panik ataklar, birden yoğun korku ve içsel sıkıntıların bastırma esnasında; çarpıntı, kalbin küt küt atması ya da kalp hızının artması; terleme, titreme ya da sarsılma, soluğun daraldığı ya da boğuluyor gibi olma hissi, soluğun tıkandığı hissi, göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, ayakta duramama, sersemlik ya da bayılacak gibi olma hissi, titreme, üşüme, ürperme ya da ateş basması hissi, uyuşma hissi,  denetimi yitirme ya da çıldırma korkusu, ölüm korkusu gibi belirtiler oluşmaktadır.

DSM-IV’ e göre, panik bozukluğu olan birçok birey agorafobi (hafiften şiddetliye doğru değişen) belirtileri gösterebilir. Agorafobi; açık alanlar, topluma açık yerler, köprü veya tünellerde bulunmak; otobüs tren otomobil ve uçakta seyahat etmek veya çıkışın kapalı olduğu yada yardım almanın zor olduğu durumlarda bulunmaktan korkudur. Birey bu durumdan kaçınabilir, büyük rahatsızlık duyarak katlanabilir veya eşlik eden birine (güvenlik kişisi) ihtiyaç duyabilir.

İlk panik nöbeti sonrasında, birey kaygının bedensel duyumlarına fazlasıyla odaklanabilir ve paniğe yol açacak durumlarla ilgili beklenti anksiyetesi oluşturabilir. Böylece birçok kişi az nöbet yaşayabilir, ama durumdan kaçınma ihtiyacı (agorafobi) ve daha fazla ile ilgili tekrarlayıcı beklentilerden şikayet edebilir.  Bu insanlar hayatlarını ‘’ tehlikeye atacak’’ yada kendilerini toplum içinde utandıracak panik nöbetler yaşama korkusu yüzünden, evden uzağa seyahat, tren, uçak, araba veya asansöre binmek; mağazada alışveriş yapmak gibi eylemleri sıklıkla stres verici olarak tanımlarlar.

Panik bozukluğu ve agorafobisi olan birçok birey nöbetlerin sıklığı, belirsizliği ve nöbeti kontrol edememe sonucunda, çeşitli durumlardan kaçınmaya başlar bu nedenle hayatlarını kısıtlarlar.

Patika Psikoloji’de Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemiyle Panik Bozukluğu tedavisi yapılmaktadır.

psikoloji@patikapsikoloji.com
Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cd. No:61 D:Kat:1 Daire:3, 54100
Adapazarı/Sakarya

Sakarya Psikolog | Patika Psikoloji © 2018 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.