Saçını Süpürge Eden Anneler İçin Öneriler

Bir önceki yazıda fedakar annelerden ve bu durumla alakalı bazı konulardan bahsedip yazıyı bitirmiştim. Bu yazıda başka bir konu ile ilgili yazı yazmayı düşünürken geçen hafta verdiğim öneriler kısmı ile ilgili çok fazla soru aldım. O yüzden bu hafta bu konuyla ilgili öneriler sunmak istedim.

Birinci olarak çocuğun sosyalleşme becerilerinin geliştirilmesi için anne-çocuk oyun grupları, kreşe başlatmak ya da akraba ziyaretleri için düzenli bir çevresinin bulunması, hem anneyi  hem de çocuğu rahatlatacak bir durumdur. Anaokuluna çocuğunu başlatmak için okula gelen annelerden şöyle cümleler duyarız :

‘’Ben artık çocuğuma yetemiyorum, ikimizde birbirimizden sıkıldık, yolda herhangi bir çocuk görse peşinden koşuyor vb.’’ bu cümleler aslında çocuğun  anne dışında başka insanlarla iletişime ve ilişkiye geçme isteğinin belirtisidir. Fedakar annelikte kalırsak bu gibi durumları göremeyebiliriz çünkü fedakar bir anne kaygısının yüksek olmasından dolayı çocuğun bu becerilerini gözden kaçırabilir.

İkinci olarak ilk iki yıl içerisindeki anne-çocuk ilişkisi ayrılma-yapışma ilişkisi olarak gidip gelir. Bu sadece çocuk için geçerli değildir, annenin çocuğuyla ilgili kaygısı yüksekse anne de çocuğuna yapışabilir ya da bu kaygı çocuğa geçer ve çocuk annenin kaygısını yatıştırmak için anneden ayrılamaz. O yüzden ilk iki yıl ve bir sonraki yıllarda babanın çocukla olan ilişkisi oldukça önemlidir. Baba annenin çocukla ilişkisini düzenler, gerektiği durumlarda annenin kaygısını yatıştırır, anneyi rahatlatır. Çocuğun dış dünyaya açılmasını sağlar. Ev içerisinde babanın düzenli bir biçimde olan varlığı annenin çocukla olan bağımlılık ilişkisinde anneye nefes aldırır ve annenin kendi maddi ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Bu da aslında annenin fedakar annelikte kalmamasının yolunu açar. Bazı anneler bu gibi durumlarda babanın çocuğa bakamayacağını düşündüğü için çocuğu babaya vermez lakin bu doğru bir yaklaşım değildir.

Üçüncü olarak annenin kendi sosyalleşmesini sağlamak için gidebileceği alanları keşfetmeye çalışması önemli. Aşağıdaki sorular bu konuda annelere yardımcı olabilir.

-Annenin çocuk olmadan önce nasıl bir hayatı vardı?

-Şu anda nasıl bir hayatı var ?

-Şu anda hayatında neler yapmak istiyor ve bunları nasıl hayatına katabilir/gerçekleştirebilir?

Yukarıdaki sorular annenin fedakar annelikte kalmaması için gerekli gördüğüm sorular çünkü insan yapabildiği, yapmak istediği şeyden keyif alır ve beslenir. Anne beslenemezse yani hayatta keyif aldığı şeyleri yapamazsa aslında çocuğunu da besleyemez diyebiliriz.

Bir keresinde bir anne bana şöyle demişti: ‘’ Ben kendi kendime bir şey yapabileyim ki çocuğum da kendi kendine bir şey yapabilsin. Ben yapamazsan çocuk nasıl yapmayı öğrenecek!’’

Aslında yukarıdaki cümle fedakar anneliğin bitişinin ilanıydı bu anne için çünkü çocuk eğitimindeki en temel amacımız şu cümlede saklıdır : ‘’ Bana kendi kendime yapmayı/yetmeyi öğret.’’  Çocuk birçok defa bunu kendi davranışlarıyla bize söylemeye çalışır. Önemli olan şey her zamanki gibi her çocuğun dilini öğrenmeye çalışmak ve söylemediklerini duyabilmektir.

Dördüncü olarak tekrardan dile getirmekte fayda gördüğüm için aile/çift terapisine veya bireysel terapiye gitmek. Aile terapisine gitmelerini öneriyorum çünkü aile terapisi ebeveynlerin kendi aralarındaki uyumsuzlukları gidermeleri ve çözmeleri için bir fırsattır. Evlilik ilişkilerinde  revizyona gitmeleri, daha doyum verici bir ilişki yaşamaları için önemli bir tecrübedir. Çünkü fedakar bir anne, sadece çocuğu için fedakar bir anne değildir, eşi için de fedakar bir eştir aslında. Belki eşi bu konuda rahatsız olduğu halde duygularını dile getiremiyor olabilir. Terapi tam da bu durumlar için gereklidir. Aile ve çift terapisine kocası gelmek istemiyorsa örneğin annenin kendisi yetişkin terapisine gidebilir. Bireysel terapi kendi ebeveyniyle olan çatışmalarını çözmesi, kendi hayatını daha doyum verici yaşaması ve neden fedakar bir anne olduğuna dair bir iç görü kazanması açısından oldukça faydalı da olur.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sevgiyle kalın.

Psikolojik Danışman
Cengiz Avcı

Sorularınız

psikoloji@patikapsikoloji.com
Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cd. No:61 D:Kat:1 Daire:3, 54100
Adapazarı/Sakarya

Sakarya Psikolog | Patika Psikoloji © 2018 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.