Gözlüyorum, gözlemliyorum .. Bende artık tetikte olmak istemiyorum. Bende diğer insanlar gibi rahatça kahvemi yudumlamak istiyorum. Aynaya baktığımdaki ben, diğer insanlardan çok farklı ;  yüzümde hep bir endişe, çatılmış kaşlarımla bir o kadarda korkuyorum aslında her an bir şey olmasından. Rahat ve sakince bulunduğum andan zevk almak istiyorum. Arkadaşlarımı/sevgilimi/ aile bireylerimide tedirgin ediyorum farkındayım ama elimde değil. Her an kötü bir şey olmasını bekler gibiyim ve kimseyi dinleyemiyorum, başkalarını dinlemeye beceremiyorum bazen hatta hayatımda öneminin büyük olduğu insanların en önem verdikleri konulara ne adapte olabiliyorum ne de aklımda tutabiliyorum. İstemiyorum böyle olmasını ama elimde değil sadece kendi telaşımı ve tedirginliğimle uğraşmam gerektiğini düşünüyorum. Onları dinlemektense onlara sürekli içimdeki sıkıntıyı ve evhamları anlatmak istiyorum. Ah birde öyle farklılaşıyor ki bedenim,  kalbim ağzımdan çıkacak gibi oluyor ,ağzım kuruyor , betim benzim atıyor sanki sıkıntılarımla , korkularımda uğraşmanın dışında birde bunları görmek daha da korkutuyor beni.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

En az altı aylık sürenin çoğu gününde, bir takım olaylar ya da etkinlikler ile ilgili olarak, aşırı kaygı ve kuruntu eşliğinde; dinginleşememe( huzursuzluk) ya da gergin ya da sürekli diken üzerinde olma, kolay yorulma, odaklanmakta güçlük çekme ya da zihin boşalması, kolay kızma,kas gerginliği, uyku bozukluğu ( uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte güçlük çekme ya da dinlendirmeyen doyurucu olmayan bir uyku uyuma)

Yaygın anksiyete bozukluğunu diğer anksiyete bozukluklarından kişinin kaygısının birden fazla olayla ilgili olması ile ayrılır diğer anksiyete bozukluklarında kaygı belirli bir uyaran veya konu ile sınırlıdır.

Yaygın anksiyete bozukluğuna eşlik eden durumlar sosyal ve özgül Fobi majör depresyon irritabl barsak sendromu kişilik bozuklukları sayılabilir kişinin sadece bir veya iki değil çok sayıda şey ile ilgili kaygılanmasıdır.

psikoloji@patikapsikoloji.com
Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Cd. No:61 D:Kat:1 Daire:3, 54100
Adapazarı/Sakarya

Sakarya Psikolog | Patika Psikoloji © 2018 İçeriklerin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.